Unit HomeLeadersLeaders View

                                                                                                                                                                                                                   EGA   Training and Education Command Logo

Training Command

 

Training Command

Quantico, Virginia

Lieutenant Colonel Charles E. Parker Logistics Operations School, Commanding Officer
SHARE

Lieutenant Colonel Parker enlisted in the Marine Corps as a Private First Class in August 1989 and attended recruit training at MCRD San Diego, California.  Upon completion of recruit training he attended Marine Combat Training and the School of Infantry at Camp Pendleton, California where he received the MOS of 0351, Anti-Tank Assaultman.   Upon graduation from SOI, PFC Parker received orders to Second Battalion, Third Marines at Marine Corps Air Station Kaneohe Bay, Hawaii.

PFC Parker reported to 2/3 in February 1990 and was assigned to Weapons Platoon, Company G as a Shoulder Launched Multi-Purpose Assault Weapon gunner.  He deployed to California with the battalion soon after his arrival and participated in one Combined Arms Exercise at 29 Palms, CA and a summer training package at the Mountain Warfare Training Center.  He was promoted to Lance Corporal upon returning to Hawaii and transferred to the battalion’s Scout/Sniper Platoon in June 1990.  He completed three Unit Deployment Program rotations to Okinawa, participated in the liberation of Kuwait during Operation DESERT STORM, and was meritoriously promoted to the rank of Corporal while assigned to 2/3.

Corporal Parker transferred to Company A, Third Reconnaissance Battalion in September 1993 and served as a Reconnaissance Marine until March 1995.  He completed Airborne school and the Basic Reconnaissance Course during his assignment and subsequently received orders to Marine Corps Security Forces.

Corporal Parker reported to Naval Air Station Alameda, California in April 1995 and served as a MCSF Cadre Instructor.  He was promoted to the rank of Sergeant in August 1995 and was selected for the Marine Corps Enlisted Commissioning Education Program in March 1997. 

In July 1997 Sergeant Parker reported to the NROTC Program at the University of Idaho.  He completed Officer Candidates School in the summer of 1998, was promoted to the rank of Staff Sergeant in March 1999, and was commissioned as a Second Lieutenant in May 2001.  He then received orders to 2nd Marine Division in May 2002 following his completion of The Basic School and the Logistics Officers Course. 

Second Lieutenant Parker was assigned to Engineer Support Company, 2nd Combat Engineer Battalion and served as the Motor Transport Platoon Commander from May 2002 to April 2004.  He deployed in support of Operation IRAQI FREEDOM in February 2003 and was promoted to First Lieutenant prior to redeploying back to Camp Lejeune, North Carolina in June 2003.  He served as the Battalion Logistics Officer for 2nd CEB from April 2004 to December 2004 and was reassigned to 8th Marine Regiment for deployment in support of Operation IRAQI FREEDOM III.

First Lieutenant Parker deployed with Regimental Combat Team 8 and served as the Iraqi Security Forces Logistics Coordinator, Assistant Logistics Officer, and Regimental Motor Transport Officer from February 2005 to February 2006.  He was promoted to the rank of Captain in October 2005 while deployed to Iraq and received orders to 2nd Marine Logistics Group upon returning to Camp Lejeune.

Captain Parker reported to 2nd MLG and served as the Logistics Movement Control Center OIC from June to October 2006.  He was reassigned to deploy with the II Marine Expeditionary Force (Forward) Headquarters in support of Operation IRAQI FREEDOM in October 2006 and served as the Tactical Movement Control Center Watch Officer while deployed to Camp Fallujah, Iraq from February 2007 to February 2008. 

Captain Parker was selected for Marine Officer Instructor duty after his third deployment to Iraq and reported to the NROTC Unit, University of New Mexico in May 2008.  He served as a Platoon Commander at OCS during the summer of 2010 and received orders to Combat Logistics Battalion 4 upon completing his tour as a Marine Officer Instructor in June 2011.  He was promoted to the rank of Major shortly after his arrival in Okinawa and was assigned the billet of Embedded Partnering Team Officer in Charge.

Major Parker deployed with CLB-4 to Afghanistan in January 2012 in support of Operation ENDURING FREEDOM.  Major Parker and his Embedded Partnering Team arrived at Camp Leatherneck with CLB-4 but relocated to Forward Operating Base Delaram shortly after arriving in order to partner with the 5th Kandak, 2nd Brigade, 215th Corps, Afghan National Army.  Upon returning from Afghanistan in July 2012 Major Parker assumed the billet of Battalion Executive Officer for CLB-4.    

Following his assignment to CLB-4, Major Parker received orders for Joint duty.  He reported to Headquarters, United States Special Operations Command in July 2014 and served as the USSOCOM Logistics Directorate desk officer for Marine Corps Special Operations Command, Special Operations Command Pacific, and Special Operations Command Korea.  He also served as the Global Mission Support Center Chief of Operations for six months during his assignment at USSOCOM.  He then reported to Headquarters, 3rd Marine Logistics Group in July 2017 and was assigned as the MLG G-3 Operations Officer.  He was promoted to Lieutenant Colonel in March 2018 and departed Okinawa early in order to assume command. 

Lieutenant Colonel Parker holds a Bachelor’s of Science in Business from the University of Idaho and is a graduate of the Joint & Combined Warfare School in Norfolk, Virginia.  His personal decorations include the Defense Meritorious Service Medal, one Meritorious Service Medal, three Navy and Marine Corps Commendation Medals, three Navy and Marine Corps Achievement Medals, and three Combat Action Ribbons. 

 

 

SHARE